Czym jest leasing
To umowa sporządzana na piśmie na mocy której przedsiębiorstwo leasingowe zobowiązuje się na zakup dla klienta przedsiębiorcy i przekazanie w użytkowanie danego środka trwałego. Oczywiście, nie robi tego z gestu dobrej woli. W ramach umowy klient, nazywany również leasingobiorcą jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich postanowień umowy na leasing oraz OWUL-u, czyli Ogólnych Warunków Umowy Leasingu. Oczywiście, w zamian za możliwość korzystania w firmie z leasingowanego przedmiotu, przedsiębiorca opłaca okresowe opłaty leasingowe. Zakładając, że wybierze najbardziej popularne rozwiązanie leasingowe, a więc leasing operacyjny, to zarówno część kapitałową raty, jak i odsetkową będzie mógł wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnie sprawa ma się z opłatą inicjalną, którą wpłaca się po podpisaniu umowy (może ona wynosić od 0-30 procent wartości środka trwałego). Warto dodać, że w tym rozwiązaniu leasingowych podatek VAT opłacany będzie od każdej raty leasingowej oddzielnie, dzięki czemu nie będzie on obciążeniem dla przedsiębiorcy. Co więcej, w różnych przypadkach różny procent podatku VAT można sobie odliczyć, co także jest na korzyść dla przedsiębiorstwa.
Wyścig leasingowy
Łatwo zauważyć, nawet nie interesując się tematem, a oglądając chociażby reklamy w telewizji, że najróżniejsze firmy leasingowe zachęcają swoich klientów coraz to lepszymi ofertami jak np. leasing od 102%, co wygląda naprawdę świetnie dla szukającego finansowania przedsiębiorcy. Oczywiście, nie każdy przedsiębiorca może liczyć na takie warunki – co więcej, zdecydowana większość ich nie dostanie. Składa się na to kilka czynników, jak np. fakt, że firma została dopiero utworzona. Jednak i tak porównując leasing i kredyt dla nowych firm, ten pierwszy wypada o wiele lepiej. To rewolucyjne, iż nawet nowa firma może dostać finansowanie, gdzie na kredyt nie ma co liczyć. Warto również wspomnieć o leasingu niskich i wysokich rat. Ten pierwszy jest dla osób, które nie chcą wykupować środka trwałego i planują po prostu po 3-ech latach oddać go firmie leasingowej i podpisać nową umowę leasingową, a ten drugi dla osób, które chcą spłacić jak najwięcej i później wykupić środek trwały.
Leasing a inflacja
Warto również nadmienić, że leasing może być również całkiem opłacalnym rozwiązaniem w przypadku wyższej inflacji. Wiadomo, że wraz z wzrostem stóp procentowych rosną także raty leasingowe jednak stopy nadal są zdecydowanie niższe niż inflacja, dzięki temu nie tracimy. Warto rozważyć takie rozwiązanie.